Jak na úponové bolesti (entezopatie)

Přetížení v oblasti úponu svalů ke kosti bývá velice často příčinou bolestí po fyzické námaze.

Z časového hlediska můžeme tyto obtíže hodnotit jako akutní, tzn. bolesti např. po výrazné fyzické zátěži, tréninku atd. Tyto obtíže vznikající např. druhý den. Tyto akutní typy entezopatií velice často odezní bez specializované terapie do několika dní. Při přetrvávání obtíží, bolestí, omezení hybnosti, či svalové síly, trvající několik týdnů či měsíců mluvíme o chronické entzopatii. Laicky je nejznámější bolest v oblasti loketního kloubu (tenisový, golfový loket), či např. kolenního kloubu (skokanské koleno).

Z odborného hlediska jde o mikrotraumatizaci úponu svalů (šlach) ke kosti. Touto opakovanou traumatizací dojde k drobným trhlinám v úponu, následně překrvení, otoku a nakonec může dojít až ke změnám na kosti zvané úponové kalcifikace, kdy dojde ukládání vápenných hmot do oblasti úponu až tvorbě kostních ostruh. Jak jsem již zmínil, nejčastější lokalitou těchto patologií je loketní kloub, rameno, koleno či patní kost. Bolesti jsou prakticky trvalé, doprovázené jsou zduřením, bolestivým tlakem na místo a omezením svalové síly. Nejkrajnějším řešením těchto obtíží je operace. Naštěstí existuje řada velmi účinných konzervativních terapeutických metod, vedoucích k vysokému procentu kompletní remise (vymizení) obtíží. Nejdůležitějšími metodami jsou správná rehabilitace doprovázená aplikací rázové vlny a v poslední době velice efektivní metoda injekční aplikace plasmatických bílkovin separovaných z vlastní krve pacienta.

Rázová vlna je moderní metodou, kdy pomocí přístroje produjícího mechanické rázy dojde k jejich aplikaci do postiženého místa. Kvalita přístrojů na swt (rázovou vlnu) je různá. Nejkvalitnější přístroje kombinují tento postup s ultrazvukem, který umožní hlubší průnik vln a zaručí prakticky bezbolestnou aplikaci na rozdíl od klasických přístrojů, kdy může být rázová vlna i výrazně bolestivá a musí se provádět v lokálním znecitlivění. Počet opakovaní je individuální, ale nemělo jich být méně než 5 opakování v průběhu 2-3 týdnů.

Nejmodernější metodou je aplikace PRF (plasmatických bílkovin) do místa entezopatie. Jedná se o postup, při kterém je odebrána krev pacienta do speciální stříkačky a v akreditované centrifuze se provede oddělení plasmy od krevních buněk. Ty jsou pak aplikovány do místa entezopatie. Takto separovaná plasma obsahuje obrovsky bohatou směs bílkovin umožňujících rychlé hojení měkkých tkání. Metoda je taktéž využívána při léčbě osteoartrózy či v kosmetických indikacích.

Obecně lze říci, že kvalitní konzervativní terapie pomocí rázových vln a PRF vede v cca 90% případů ke kompletní remisi příznaků a kompletnímu vyléčení. Není tedy třeba hospitalizace, operace v celkové narkóze a dlouhodobá neschopnost pacienta a vyloučí se všechny nežádoucí komplikace spojené s operačním zákrokem.

 

Trápí vás bolesti? Objednejte si konzultaci s MUDr. Petrem Neprašem.

Online objednání